Hasznos tippek a tökéletes fogápolási rutin kialakításához

Az ápolt megjelenéshez hozzátartozik az egészséges és szép fogsor, amiért az emberek nagy része szinte bármit képes lenne megadni. Sokan arra hivatkoznak, hogy a genetika áll a rossz fogaik hátterében, míg mások egyszerűen nem figyelnek oda kellőképpen a fogápolás fontosságára.

Ezúttal megnézzük azt, hogy miért nem elég önmagában egy alapos fogmosás, és kiderítjük, hogy miért van szükség szájvízre és fogselyemre is.

Milyen legyen a fogkefénk és a fogkrémünk?

Fogsorunk nap mint nap igénybe van véve, ha iszunk, vagy ha eszünk. A reggeli kávé vagy a fekete tea, egy édes csokoládé, vagy egy kis citromlé az ásványvízbe. A fogunknak, pontosabban a fogunkon megtalálható zománcnak elég sok dologgal meg kell birkóznia, a szánkban lévő baktériumok azonban hamar megtalálják a fogközben maradt ételmaradékokat, ezek pedig számukra táptalajkén szolgálhatnak.

Sajnos gyakran még a felnőttek is elsietik a fogmosást, hiszen este már fáradtak vagyunk, így gyorsan csak fogkefével végig megyünk a fogainkon. Aki azonban a fogápolást nem veszi elég komolyan, és nem figyel oda a megfelelő fogápolási rutin kialakítására, komoly következményekkel is számolhat, ami a fogínyét, a leheletét, a fogait és az általános egészségi állapotát illeti. Annak érdekében azonban, hogy sokáig szép és egészséges legyen a mosolyunk, nem szabad megfeledkeznünk reggel és este az alapos fogmosásról, különben kényszerből kell a szájsebészet jelenés!

Első lépésben be kell szerezni a megfelelő fogkefét, melyből a legjobb, ha a puha sörtéjűt válasszuk, mely kíméletes lesz használat közben főleg a fogínyünkkel. A fogkefét 8 hetente érdemes lecserélni, de ezt természetesen hamarabb is megtehetjük, ha annak sörtéi már elállnak, és elhasználódtak.

Természetesen ki kell választanunk a megfelelő fogkrémet is, hiszen a fogkrémben lévő tisztító részecskék fognak gondoskodni a fogaink tisztaságáról. A legtöbb fogkrém ma már tartalmaz fluoridot, így használatával hatékonyan megelőzhetjük a fogszuvasodást.

Milyen eszközökre lesz még szükségünk?

A fogkrém és a fogkefe mellett érdemes fogköztisztító kefét is használni, ami beférhet azokra a területekre is, melyeket egy hagyományos fogkefével nem tudnánk elérni. Ezekkel az apró kefékkel szépen el tudjuk távolítani a fogközökből az ételmaradékokat, a lepedékeket.

Fogköztisztítóból több méretű is létezik, érdemes ezeket naponta egyszer használni fogmosás során. Emellett célszerű rendszeresen bevetni a fogselymet is, mely a még szűkösebb helyekre is beférhet. Ezek közül megvásárolhatjuk a viaszos és viaszmentes változatokat is. A napi fogápolási rutinunk során nem csak a fogainkra, hanem nyelvünk tisztaságára is törekednünk kell.

Erre alkalmasak a különböző nyelvtisztító kefék vagy nyelvkaparók. Ügyeljünk a nyelv hátsó felének az alapos tisztítására, hiszen ott található meg a legtöbb baktérium. Bár a szájvíz használata után kellemes az ember lehellete, ez nem helyettesíti a fogkefe, illetve a fogköztisztító rendszeres alkalmazását.

A szájvíz tökéletesen kiegészíti a mindennapi fogápolási rutinunkat. A kozmetikai szájvizek megakadályozzák a fogszuvasodást, frissítik a leheletet, és ápolják a fogínyt. Az orvosi szájvizek pedig különösen a fogínyproblémák esetén lehetnek hatékonyak, hiszen nagyobb koncentrációban tartalmaznak antiszeptikus klórhexidint.

Megosztás

Hasonló Bejegyzések

Hasznos tippek a tökéletes fogápolási rutin kialakításához

2025. január 25.|

Az ápolt megjelenéshez hozzátartozik az egészséges és szép fogsor, amiért az emberek nagy része szinte bármit képes lenne megadni. Sokan arra hivatkoznak, hogy a genetika áll a rossz fogaik hátterében, míg mások egyszerűen nem figyelnek